کارگاه روایت نویسی استاد مکرمه شوشتری روزهای یکشنبه ساعت 20 به صورت آنلاین، برگزار می‌شود. کارگاه 6 جلسه و مدت زمان هر جلسه 90 تا 120 دقیقه است.

معرفی دوره روایت نویسی

روایت چیست؟

مستند نگاری یا ناداستان (Nonfiction) حوزه بسیار گسترده‌ای دارد که ما در زبان فارسی ترجیح می‌دهیم برای تمام شاخه و زیرشاخه‌هایش کلمه روایت را به کار ببریم.

ناداستان یک قالب ادبی است که بر مبنای واقعیت نگاشته می‌شود مثل سفرنامه، زندگی نگاره و دیگر شکل‌های مستندنگاری. در این قالب ادبی هم از تکنیکهای داستان‌گویی استفاده می‌شود اما داستانی که حقیقت دارد و از طرفی اگر یک جستار شخصی باشد ممکن است به خاطر نوشتنش مجبور باشیم جرئت و جسارت زیادی به خرج دهیم.

اگر بخواهیم روایت یا ناداستان بنویسیم آیا باید تکنیک‌های داستان‌نویسی را آموخته باشیم؟ جواب بله است. روایت‌نویسی بخشی از داستان‌نویسی است و جدا از آن نیست. بنابراین در این کارگاه قرار نیست از الفبای نویسندگی شروع کنیم بلکه در این کارگاه تمرکز بر تمرین کردن نوشتن روایت یا ناداستان است و در طول کارگاه یک ناداستان را خواهید نوشت و به کمک استاد آن را ویرایش و بازنویسی خواهید کرد.

ممکن است بپرسید ما که آموزش ندیده‌ایم چه؟ شما در صورتی در این کارگاه موفق خواهید بود که حتماً تجربه نوشتن و مطالعه کافی داشته باشید. البته یادتان باشد روایت‌نویسی با دل‌نوشته فرق دارد.

اما اگر آموزش داستان‌نویسی دیده‌اید و علاقه‌مندید مسیر ناداستان را هم انتخاب کنید این کارگاه به شما کمک می‌کند.
فرق روایت یا ناداستان با داستان چیست؟ شما وقتی ناداستان می‌نویسید قصه نمی‌گویید.

از چیزی که حقیقت ندارد حرف نمی‌زنید. در ناداستان شما با واقعیت سر و کار دارید اما در داستان می‌توانید هم آدم‌های جدید بسازید هم مکان‌های نو و رویدادهای تازه. به خاطر همین هم ما روی کلمه «روایت» تأکید می‌کنیم که مدام نخواهیم بگوییم ما داریم داستانی را تعریف می‌کنیم که واقعی است. در ناداستان یک هسته مرکزی داریم که یا یک اتفاق جهانی است یا یک اتفاق و خاطره شخصی که باعث تحولی در زندگی‌مان شده.

در هر حال موضوع هر چه باشد فرقی نمی‌کند اما مهم این است که حقیقت دارد و شمای راوی، تجربه زیسته و احساساتان در متن حضور دارید.


نحوه برگزاری دوره :

این کارگاه به صورت آنلاین برگزار می شود، جلسات هفتگی کارگاه در تعامل مستقیم هنرجو با استاد از طریق نرم افزار برگزاری کلاس مجازی (بیگ بلو باتن) به صورت تحت وب (ترجیحاً مرورگر گوگل کروم) در سامانه آموزشی مدرسه اسلامی هنر https://lms.itaihe.ac.ir/my برگزار می­‌شود.
نام کاربری و رمز عبور سامانه و همچنین تاریخ و ساعت برگزاری دوره، پس از نهایی شدن ثبت نام تا قبل از شروع دوره به شماره همراه شما پیامک خواهد شد.
لذا ضروری است در هنگام ثبت نام شماره تلفن فعال و در دسترس خود را وارد نمایید.
در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد کارگاه به شماره ۰۹۹۴۰۵۶۸۰۲۸ یا آی دی isoapr_admin در تلگرام و یا به دایرکت صفحه رسمی ما در اینستاگرام به آدرس https://instagram.com/isoapr پیام بدهید.
هم­چنین می­توانید از طریق آیکن چت آنلاین سایت در پایین صفحه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

برنامه درسی دوره

ناداستان چیست
جستار، مموار و باقی شکلهای روایت مستند
چطور به جای داستان ناداستان بنویسیم
ابرپیرنگ ها در خلال نوشتن
جزئیات در روایت
کل منسجم

نقد و بررسی دوره

نا مشخص

امتیاز
  • 5 ستاره0
  • 4 ستاره0
  • 3 ستاره0
  • 2 ستاره0
  • 1 ستاره0

هیچ نقد و بررسی برای این دوره ثبت نشده است.

0 پاسخ به "روایت نویسی"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مدرسه اسلامی هنر است.