جستار شخصی (مموآر)

جستار شخصی آزادترین فرم ادبی‌ست که هر کس تعریف متفاوتی از آن دارد. می‌توان آن را به دو بخش تقسیم کرد: روایت‌ ‌گری و ارایه‌ی نظر (یا عقیده). جستار شخصی روایت تجربیات و شرح افکار شما درباره‌ی یک موضوع است. بهترین جستارنویس‌ها کسانی هستند که می‌توانند این دو بخش مجزا را به هم ببافند.

جستار شخصی تلاشی برای نوشتن درباره‌ افکارم و طرح پرسش از خود است: این پرسش که چرا به چنین چیزهایی فکر می‌کنم.

جستار شخصی در پی تأملات عمیق جستارنویس است؛ چه این تاملات به خواننده ارتباط داشته باشد، چه نداشته باشد. این طبیعت چندپاره باعث می‌شود چنین تاملاتی در زمان گذار و سردرگمی نویسنده، ایده‌آل‌ترین دستاویز برای نوشتن باشد.

کشف و شهودی در سفر به طبیعت،‌ تجربه کوتاهی در مواجهه با یک بیماری، یا تجربه چشیدن یک غذای جدید موضوعاتی برای جستار شخصی هستند.

مموآر و اتوبیوگرافی چه تفاوتی دارند؟

خود زندگی نامه داستان کلی زندگی یک فرد است. در حالی که مموآر باید در یک حوزه تخصصی خاص باشد که توجه خواننده را جلب کند. یعنی یک نویسنده یک اتوبیوگرافی دارد، اما می‌تواند چندین مموآر در حوزه‌های مختلف زندگی خود بنویسد، مثلا در مورد کودکی سختش، بیماری درمان ناپذیر برادر یا خواهرش، رابطه سخت و طولانی والدینش یا تجربه‌اش از جنگ.

در اتوبیوگرافی نویسنده مسیر کلی زندگی‌اش را مرور می‌کند و خواننده این مسیر را دنبال می‌کند، درحالی‌که مموآر در حوزه تجربه خاص شماست. یعنی جایی که هیچ‌کس به اندازه شما بر آن تجربه احاطه ندارد. البته این به این معنی نیست که لازم نیست درباره کارتان تحقیق کنید. مثلا اگر درباره بیماری پدرتان می‌نویسید باید پیشینه علمی لازم برای درک آن را مطالعه کنید یا اگر درباره خاطرات جنگ یا اتفاقی سیاسی می‌نویسید باید تحقیق کنید تا از شرایط سیاسی آن دوران، علت وقوع آن و تاثیر آن بر زندگی سایر افراد مطلع شوید.

 


نحوه برگزاری کارگاه :

این دوره به صورت آنلاین و در تعامل مستقیم استاد با هنرجو از طریق نرم افزار برگزاری کلاس مجازی (بیگ بلو باتن)

به صورت تحت وب (با همه مرورگرها) در سامانه آموزشی مدرسه اسلامی هنر https://lms.itaihe.ac.ir برگزار می­‌شود.

نام کاربری و رمز عبور، تاریخ و ساعت برگزاری دوره، پس از نهایی شدن ثبت نام تا قبل از شروع دوره به شماره همراه شما پیامک خواهد شد.

در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد کارگاه به شماره ۰۹۹۴۰۵۶۸۰۲۸ یا آی دی @isoapr_admin در تلگرام و یا به دایرکت صفحه رسمی ما در اینستاگرام به آدرس https://instagram.com/isoapr پیام بدهید.

هم­چنین می­توانید از طریق آیکن چت آنلاین سایت در پایین صفحه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

برنامه درسی دوره

نقد و بررسی دوره

نا مشخص

امتیاز
  • 5 ستاره0
  • 4 ستاره0
  • 3 ستاره0
  • 2 ستاره0
  • 1 ستاره0

هیچ نقد و بررسی برای این دوره ثبت نشده است.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مدرسه اسلامی هنر است.

0